Věnujte svým ledvinám péči a krátké vyšetření

Domů » Novinky » Uncategorized @cs » Věnujte svým ledvinám péči a krátké vyšetření
Věnujte svým ledvinám péči a krátké vyšetření

V rámci Světového dne ledvin se i v letošním roce zapojuje mnoho pracovišť do tohoto projektu a nabízí nejširší veřejnosti vyšetření ledvin – bezplatně a bezbolestně máte možnost během krátké chvíle zjistit, zda vaše ledviny fungují tak, jak mají. Věděli jste, že nemocné ledviny totiž vůbec nebolí?

Také Dialýza Beroun nabídne 8.3.2018 v dopoledních hodinách možnost otestování ledvin, využijte možnosti krátkého vyšetření v našem dialyzačním centru i vy (Politických vězňů 40, beroun).

Bez správného fungování ledvin by náš organismus dlouho nevydržel. Jejich role je naprosto nezastupitelná: pročišťují krev, vylučují toxiny a léky, regulují krevní tlak i metabolické procesy v organismu, aktivují vitamin D a produkují hormon důležitý pro tvorbu červených krvinek.

Přitom až deset procent naší populace má některé z onemocnění ledvin (přibližně 6000 pacientů musí pravidelně docházet na dialýzu a kolem 4000 Čechů žije s transplantovanou ledvinou). Základem pro zdravé ledviny je pitný režim. Denně bychom měli přijmout kolem dvou až dvou a půl litrů tekutin (počítá se cca 10 ml na kilogram hmotnosti), nejlépe čistou, neperlivou vodu, méně solit, udržovat si stabilní váhu (přiměřenou dle BMI), omezit užívání léků na bolest a příjem bílkovin v potravě, nekouřit.

Některá onemocnění ledvin jsou u žen významně častější než u mužů (např. postižení ledvin u tzv. systémového lupusu). Důležitým problémem je možnost těhotenství u žen se sníženou funkcí ledvin, které jsou ve vyšším riziku těhotenských komplikací. Konzultace s odborníkem by měla těmto ženám odhadnout riziko a zavést taková opatření, aby byla šance na úspěšný průběh těhotenství a porod zdravého dítěte co nejvyšší. Ve VFN je tento problém řešen spoluprací nefrologů s poradnou pro riziková těhotenství Gynekologicko-porodnické kliniky. Naši odborníci mají za sebou mnoho úspěchů/spokojených žen, které navzdory své nemoci porodily zdravé děti, což by se bez pomoci těchto odborníků nikdy nemohlo uskutečnit. A na některé tyto reálné příběhy se ještě letos můžete těšit…

Již dvanáctým rokem se letos slaví Světový den ledvin. A připadá na stejný den jako Mezinárodní den žen. Máme tak příležitost poukázat na důležitost zdraví žen s důrazem na zdraví ledvin. A letos opět se obě naše nefrologická pracoviště připojují i aktivně a nabízejí široké veřejnosti možnost nechat si vyšetřit moč na přítomnost bílkoviny a sérový kreatinin k odhadu filtrační funkce ledvin.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.